نمای ترمووود

ترموود چیست ؟ برای شناخت بهتر ترموود با تبلیغات محیطی کرشمه همراه باشید

ترموود در اصل فرآیند خشک کردن چوب همراه با بخار آب و گردش هوا می باشد که مغز چوب در این فرآیند به دمای میان ۱۸۵ تا ۲۲۰ درجه سانتی گراد می رسد و رطوبت آن به زیر ۶ درصد رسیده (البته این مورد بستگی به جنس و نوع چوب دارد) و به دلیل دمای بالایی که به آن وارد می شود، زنجیره های سلولزی آن در هم می شکند. طی این فرآیند اسید موجود در بافت چوب تبخیر گشته و محل هرگونه جانور و حشرات میکروسکوپی در داخل چوب را از میان می برد.

چوب یکی از اولین مصالح ساختمانی است که بشر برای ساخت خانه با آن آشنا گردید. لذا تاریخچه استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی، تاریخچه ای دیرینه دارد. گفتنی است که اگرچه انسان اولیه، از غارها به عنوان پناهگاه اولیه استفاده می نمود، اما چوب در واقع اولین مصالح ساختمانی بود که انسان از آن برای ساخت خانه و سرپناه بهره برد. با این حال همه می دانند که خصوصیات فیزیکی چوب ساده، محدودیت هایی در اجرا مخصوصا در فضای باز ایجاد می کند.

فرآیند ترمووود (ترموود) چگونه صورت می گیرد؟

در فرآیند تولید ترمووود علاوه بر محافظت چوب با بخار، آن را تا دمای ۱۸۰ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد حرارت می دهند که باعث فرآوری چوب می شود. بخار آب، علاوه بر نقش حفاظتی، بر تغییرات شیمیایی حاصل بر چوب نیز تاثیرگذار است، و ثمره ی این روش محصولی است که به نام ترمو چوب یا همان ترمووود شناخته می شود.با توجه به این که چوب ماده ای طبیعی است، این محصول بسیار سازگار با محیط زیست است.در مجموع فرآیند فرآوری و تیمار چوب برای تولید ترموود، شیوه های کاملا مختلفی داشته و در آن ها از روغن، بخار آب و … استفاده می گردد.

لازم به ذکر است که در کلیه این فرآیندها، سه مرحله خشک کردن، حرارت دهی و خنک سازی انجام می شود.عمده برندهای عرضه کننده ترموود عمدتا فنلاندی بوده و تحقیقات پژوهشی مربوط به آن تماما مربوط به این کشور می باشد.

۱−انواع ترموود از لحاظ روش تولید

متداول ترین تقسیم بندی برای ترموود، روش تولید ترموود می باشد. در این روش تقسیم بندی، ترموود را به دو کلاس تقسیم بندی می کنند. در بحث رده بندی استاندارد برای فرآوری و یا تیمار ترمووود دو نوع رده بندی وجود دارد که عبارتند از: ترمو-اس و ترمو-دی

۲−انواع ترموود از لحاظ گونه چوب

ترموود از لحاظ نوع و گونه چوب به دو دسته زیر تقسیم می شود.

ترمووود با چوب نرم (Soft Wood): چوب نرم عمدتا مربوط به درختان سوزنی برگ نظیر کاج است.

ترموود با چوب سخت (Hard Wood): چوب سخت نیز عمدتا مربوط به درختان پهن برگ نظیر زبان گنجشک است.  در ایران، گونه چوب نرم عمدتا کاج (Pine) بوده و چوب سخت نیز غالبا زبان گنجشک (Ash) می باشد. از چوب ترمو Pine عمدتا در نماهای ساختمان و دیوارهای عمودی و از ترموود Ash نیز در کف و مناطقی که به مقاومت نسبتا بیشتری نیاز دارند، استفاده می گردد.

۳−انواع ترمووود از لحاظ ابعاد و پروفیل

ترموود در پروفیل هایی به طول ۳ و یا ۶ متر به بازار عرضه گردیده و مقطع پروفیل در طرح و ابعاد مختلف موجود می باشد. لازم به ذکر است که شما بسته به طراحی می توانید از هریک از پروفیل ها استفاده نمایید. به علاوه پروفیل ها در دو نوع شیاردار و بدون شیار ارائه می گردند.

ویژگی های ترمووود:

۱- دوام و ثبات ابعاد

یکی از نکات بسیار جالب در مورد ترموود، بحث ثبات ابعاد آن است. در حقیقت پس از انجام تیمار حرارتی (فرآیند ترمو)، درصد چوب به حدود ۴ تا ۶ درصد کاهش یافته و چوب از یک ویژگی به نام «تعادل رطوبتی» برخوردار می گردد. نتیجه این امر، آن است که در جذب رطوبت چوب و نیز تبادل حرارت چوب با محیط اطرافش به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. فلذا چوب حاصله دارای ابعاد ثابت بوده و ترک خوردگی آن نیز کاهش می یابد. خاصیت عایق بودن الوارهای چوب ترمو (ترمووود) نیز به همین دلیل است.

۲- مقاوم در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، به علت شکستن و تجزیه شدن همی سلولزها (یا همان زنجیره های قندی) در چوب ترمو شده، این محصولات دیگر یک منبع مغذی برای حشرات و یا قارچ های مولد پوسیدگی چوب نبوده و از این لحاظ نیز فوق العاده هستند.

۳- فاقد صمغ بودن، یکنواختی و خلوص چوب

از این مورد نیز می توان به عنوان یکی از مهم ترین ویژگی های کلیدی ترموود یاد نمود. در هنگامی که الوارهای چوبی تحت فرآیند عمل آوری ترمو واقع می گردند، مواد مضر و یا رزین آن همانند فرمالدهیدها حذف می شود. باکتری های چوب تحت این فرآیند از بین رفته و نهایتا ماده ای خالص و استریل برای کاربردهای مختلف بیرونی و داخلی تولید خواهد شد.

لازم به ذکر است که چوب حاصله از این فرآیند، یکنواختی فوق العاده ای دارد و سراسر آن یک رنگ و یک حالت است. هم چنین این چوب زیبایی فوق العاده ای داشته و به همین جهت یک مصالح ساختمانی لوکس محسوب می گردد.

چه نوع چوبی برای ساخت ترمووود استفاده می گردد؟

کیفیت الوارهای استفاده شده نکته بسیار مهم در ترمو کردن چوب است و باید به خاطر داشت که هر چوبی را نمی توان به ترموود تبدیل کرد و  مواد اولیه باید دارای کیفیت مناسبی باشد. این کیفیت بالا تنها در برخی از قسمت های جنگل سوئد و فنلاند یافت می گردد.

در مجموع مهم ترین خواص کلیدی ترمووود عبارتند از:

  • نصب آسان و سریع
  • مقاومت بالا و طولانی در برابر سایش و شرایط جوی
  • قابلیت برش هلالی برای محل های قوس دار
  • قابلیت نصب و جداسازی آسان و مکرر جهت نظافت و یا انتقال به مکان دیگر
  • نگهداری و شستشوی آسان

شرکت تبلیغات محیطی کرشمه مجری طراحی و اجرای دکوراسیون اداری و نصب و تجهیز تابلو در غرب کشور (همدان)